Jak odnaleźć w sobie motywację do odchudzania?
Jak odnaleźć w sobie motywacje do odchudzania?
„Schudnę do wakacji” – to jedno z najczęstszych postanowień noworocznych, i to już nie tylko wśród kobiet. 95 proc. tego typu obietnic, które składamy sobie wraz z początkiem nowego roku, nie jest realizowane. Dlaczego? Bo często stawiamy sobie zbyt wysokie cele, jak na przykład: „schudnę 10 kilogramów w dwa miesiące” lub „będę biegać codziennie 15 km”, mimo że wcześniej jedyną moją aktywnością fizyczną było podnoszenie pilota od telewizora
Często wybieramy też drakońskie, mało kaloryczne diety, na których nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Nawet nie próbuj zaprzeczać, że przy dziennym spożyciu 1000 kalorii masz jeszcze siłę na, chociażby godzinny spacer, nie mówiąc już o bardziej wymagającej aktywności fizycznej.
Zwykle stawiamy sobie tak wysokie cele, ponieważ liczymy na to, że im mniej będziemy jeść i więcej ćwiczyć, tym szybciej osiągniemy efekty. Otóż jest to błędne założenie, ponieważ myśląc o odchudzaniu, przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że jest to proces – nie przytyłaś w jeden dzień, więc też nie schudniesz w jeden dzień.
Proces ma to do siebie, że wymaga czasu, cierpliwości i systematyczności. Łatwo to powiedzieć, trudniej tego przestrzegać. Jak więc odnaleźć w sobie motywację do odchudzania, aby proces redukcji wagi był skuteczny i trwały?
Motywacja do odchudzania – od czego zacząć?
- Najpierw zacznij od głowy, bo to w niej wszystko się zaczyna. Rozbierz się do bielizny, stań przed lustrem i zapytaj siebie, czy to co widzisz, podoba ci się? Zastanów się też nad tym, jak poprawi się twoje samopoczucie, gdy zaczniesz się więcej ruszać i lepiej odżywiać. Będziesz bardziej wydajna w pracy? Będziesz miała więcej energii, aby realizować swoje pasje? Będziesz w stanie dłużej bawić się ze swoimi dziećmi, które wymagają uwagi i zaangażowania?
Znalezienie swojej motywacji do odchudzania jest ważne. Twoje „dlaczego?” będzie ci towarzyszyć podczas całego procesu, jakim jest zrzucanie zbędnych kilogramów, a szczególnie w momentach kryzysu.
- Stawiaj sobie realne cele. Ewa Chodakowska, która już kilka lat temu została okrzyknięta trenerką Polaków, często powtarza, że zrzucanie zbędnych kilogramów nie powinno być samo w sobie celem, a efektem. Według Chodakowskiej, cel: „zrzucę 20 kg” wywołuje jedynie stres i frustrację, ale założenie: „codziennie będę ćwiczyć 30 minut przez miesiąc” da o wiele lepszy efekt. Dlaczego? Bo celem samym w sobie jest regularna aktywność, której „efektem ubocznym” jest piękna sylwetka.
Motywacja do ćwiczeń, czyli jak pokonać w sobie lenia
Dlatego szukając motywacji do ćwiczeń, które chcesz wykonywać regularnie, na początku nie szalej. 30 minut lżejszego treningu bardziej zmotywuje cię „na starcie” do codziennej aktywności, niż ponad godzinne katorżnicze treningi, na których „umierasz” już po pierwszych 10 minutach, a na drugi dzień masz takie zakwasy, że nie możesz wstać z łóżka.
Motywacji do treningówmożesz szukać także w intrenecie. Blogi, kanały na YouTube, e-book, media społecznościowe, aplikacje – w sieci jest tego mnóstwo. Na początku, gdy jesteś na etapie szukania motywacji, by ruszyć tyłek z kanapy, możesz zacząć w social mediach obserwować popularne trenerki fitness, które nie tylko oferują treningi, jadłospisy itp., ale także sporo motywacji, skupiając się przede wszystkim na zdrowiu, bo nie sztuką jest schudnąć i nabawić się przy tym chorób.
W „top of the top” takiego zestawienia oczywiście znajdziesz wspomnianą wcześniej Ewę Chodakowską, ale także żonę Roberta „Lewego” Lewandowskiego, czyli Anię Lewandowską. Popularni są też między innymi Qczaj, Natalia Gacka, Kasia Dziurska, Anka Dziedzic, Fit Matka Wariatka.
Blogi o odchudzaniu. Czy poza Chodakowską jest ktoś jeszcze?
Motywacji do zmian można szukać także na blogach o odchudzaniu. O to kilka inspirujących, ale nie tak oczywistych propozycji!
- „Codziennie Fit” – prowadzi go Marta Hening, trener przygotowania motorycznego, trener personalny i były sportowiec. Na blogu znajdziemy sporo porad z zakresu wprowadzania zdrowych nawyków żywieniowych, tego, jak trenować oraz mnóstwo przepisów na zdrowe i smaczne posiłki. Marta uważa, że każdy może być fit, dlatego założyła swojego bloga.
- „Keep FIT in style” – to propozycja od dietetyczki Emilii Cesarek, która współpracuje ze wcześniej wspomnianą Anką Dziedzic. Cesarek jest także instruktorem fitness oraz trenerem personalnym. Na jej blogu znajdziemy porady donoście odżywiania i treningów, a także sporo motywacji.
- „Dr Lifestyle” – to z kole blog o odchudzaniu Moniki Ciesielskiej, która z wykształcenia jest dietetykiem. Ciesielska to fachowiec, który w oparciu o swoją medyczną wiedzę propaguje pozytywne odchudzanie. Na jej blogu możesz znaleźć sporo prostych i niedrogich diet, które jak twierdzi, jest w stanie wdrożyć w życie nawet zwykły śmiertelnik.
Kanały na YouTube o odchudzaniu, czyli niech zapłonie nasze ciało
Blogi to jednak nie wszystko. Wiele z nas, gdy podejmuje decyzję o tym, aby pozbyć się zbędnych kilogramów, zagląda na YouTube. Kanały na YouTube o odchudzaniu, które oferują pełne zestawy ćwiczeń to między innymi:
- „Odchudzanie bez kitów” – to strona na YT, na której czekają na ciebie gotowe zestawy ćwiczeń zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych miłośników aktywności fizycznej.
- „Gym Break” – gdzie znajdziemy sporo ćwiczeń od Szymona Gasia i Kaśki Kępki na piękne i smukłe ciało.
- Monika Kołakowska – wyzwanie 30 dni, które ma cię zmusić do regularnej aktywności? Monika Kołakowska jest od tego specjalistką!
- „Be Slim Colfarm” – najefektywniejsze treningi na nogi, pośladki i brzuch, trening TABATA, ABS, trening całego ciała to wszystko znajdziesz na naszym kanale YouTube. Zapraszam Cię do odwiedzenia kanału oraz subskrybcji.
Książki o odchudzaniu – miła lektura na piękne ciało
Treningi z YT i diety warto uzupełnić odpowiednim nastawieniem. Można ciekawe porady żywieniowe znaleźć w książkach o odchudzaniu. O to kilka propozycji:
- „Psychodietetyka, czyli jak wyjść z błędnego koła odchudzania” Karoliny Gruszeckiej – to poradnik, po przeczytaniu którego uświadomisz sobie, że siła tkwi w tobie i to ona motywuje cię do osiągnięcia wymarzonego celu.
- „Odchudzanie zaczyna się w głowie. Odważona pyta i szuka odpowiedzi” Danuty Awolusi – ta książka to odpowiedzi na trudne pytania, które pojawiają się w naszej głowie, gdy próbujemy się odchudzać.
- „Dieta na luzie” Anki Dziedzic – porady, motywacja, produkty, które muszą się znaleźć w naszej kuchni obowiązkowo, przepisy – w skrócie – droga do fitsukcesu.
Jak widzisz, sposobów na budowanie motywacji jest wiele. Pytanie, czy chcesz z nich skorzystać?
Następny: Dieta i ćwiczenia na płaski brzuch. Jak osiągnąć wymarzoną sylwetkę?
Poprzedni: Odchudzanie a owoce? Jakie jeść w trakcie diety?