Dlaczego waga stoi w miejscu?

Dlaczego waga stoi w miejscu?

Wielu z nas chociaż raz w życiu próbowało zrzucić zbędne kilogramy. Na początek kilka kilogramów mniej, pierwsze zadowolenie, a później stagnacja. Dieta, treningi i suplementy nie pomagają. Dlaczego masa ciała nie spada? Poznaj 7 innych możliwych powodów, przez które nie zmienia się Twoja waga.
 

Nieodpowiednia dieta

Jak powszechnie wiadomo, dieta to 70% sukcesu w drodze po zdrowie i wymarzoną sylwetkę. W przypadku odchudzania konieczne jest odpowiednie uwzględnienie proporcji wszystkich składników odżywczych, jakie powinniśmy dostarczać organizmowi, czyli białko, węglowodany, tłuszcze oraz witaminy i składniki mineralne. Każdy z nas jest inny, dlatego nasza dieta powinna być oparta o potrzeby żywieniowe, które zależą od różnych zmiennych. Dlatego jeżeli nasza waga nie spada mimo deficytu, powodem może być nieodpowiednia dieta, która jest niedopasowana do naszych potrzeb. W takim przypadku warto skorzystać z porady dietetyka, który weźmie pod uwagę nasz stan zdrowia, dotychczasową aktywność fizyczną, wiek, obliczy masę i skład ciała oraz pomoże ustalić właściwe proporcje składników odżywczych w diecie.
 

Niewielka ilość aktywności fizycznej

Sama dieta nie wystarczy. Bez aktywności fizycznej nie jesteśmy w stanie osiągnąć tak szybkich rezultatów. W zależności od trybu życia, zdrowia i wydolności, intensywność treningów należy dostosować do własnych możliwości. Jeżeli prowadziliśmy siedzący tryb życia, na początek najlepszą formą aktywności będzie długi spacer. Z czasem musimy pamiętać, iż nasza kondycja będzie coraz lepsza, a organizm zaadaptuje się do wysiłku. W związku z tym warto podnosić poprzeczkę i wykonywać dłuższe lub bardziej intensywne treningi, aby osiągnąć zamierzony efekt.
 

Zwiększenie tkanki mięśniowej

Z każdym treningiem ćwiczymy naszą tkankę mięśniową, która staje się cięższa od objętościowo większego tłuszczu. Stąd też wielu z nas może zastanawiać się „dlaczego moja waga stoi w miejscu”. Z czasem zmniejszają się nasze obwody, a wzrasta masa tkanki mięśniowej, co również ma wpływ w utracie wagi. Dlatego wprowadzając coraz to nowsze ćwiczenia z większym obciążeniem, prawdopodobne jest, że zatrzyma się nasza waga, co nie oznacza, że chudniemy.
 
 

Zatrzymanie wody w organizmie

Spadek wagi często jest nieregularny. Jeśli nasza waga stoi w miejscu od miesiąca, kolejnym powodem takiego obrotu spraw może być zatrzymanie wody w organizmie. Dzieje się tak, gdyż deficyt kaloryczny podnosi poziom kortyzolu. Stąd też warto od czasu do czasu poluzować nasze restrykcje żywieniowe, co może nam pomóc pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Kolejnym sposobem na zbyt wysoki kortyzol może być aktywność, która nas wycisza, czyli medytacja, stretching, joga, spacer, czy dobrej jakości sen.
 

Problemy z wysypianiem się i odpowiednią regeneracją

Redukcja tkanki tłuszczowej to duże wyzwanie dla naszego organizmu. Po intensywnych treningach potrzebuje on odpowiedniej regeneracji. Dlatego też powinniśmy zadbać o dobrej jakości sen i odpoczynek. W kształtowaniu naszej sylwetki te dwa czynniki są tak samo ważne, jak dieta i aktywność fizyczna. Jeżeli chcemy, aby nasze odchudzanie przyniosło zamierzone efekty, musimy wiedzieć, że nie da się stworzyć odpowiedniej sylwetki, gdy zaniedbamy któryś z tych aspektów. Warto pamiętać o tym, że w trakcie redukcji należy zwracać szczególną uwagę na sen i odpowiednią ilość odpoczynku.
 

Zachodzące zmiany metaboliczne

Okres redukcji tkanki tłuszczowej to czas, kiedy nasz organizm ciągle się zmienia. Dlatego jeśli jesteśmy na deficycie kalorycznym, nasz organizm czuje mniejsze zapotrzebowanie energetyczne. W ten sposób mózg próbuje oszukać ciało i doprowadzić do jego mniejszej aktywności fizycznej. Jeśli nasza waga stoi w miejscu, warto na bieżąco zapisywać i sprawdzać sposób oraz czas trwania treningów, aby dokładnie monitorować nasze postępy i mieć na nie realny wpływ.
 

Kiedy nic nie zmieniamy

Planując odchudzanie mamy wiele założeń. Początkowo trzymamy się pierwszych wytycznych, konkretnej diety i treningu. Z czasem widzimy postępy, lecz w końcu pojawia się stagnacja i zastanawiamy się, dlaczego waga nie spada. Nasz organizm przyzwyczaja się do zmiany trybu życia i z czasem potrzebuje nowych bodźców. Dlatego ważne jest, by w odpowiednim czasie zmodyfikować nasz plan żywieniowy i treningowy. Mniejsza masa ciała obniża zapotrzebowanie kaloryczne, dlatego spożywanie takiej samej ilości kalorii jak początkowo może dać efekt odwrotny do zamierzonego. Warto więc co jakiś czas modyfikować nasze zapotrzebowanie, ograniczyć kalorie i jeść proporcjonalnie mniej.
 
Na koniec warto pamiętać, że w przypadku odchudzania należy wziąć pod uwagę wiele czynników, a waga nie zawsze jest odpowiednim wyznacznikiem. Najistotniejsze jest to, jak się czujemy, jak zmienia się nasz wygląd i jak leżą na nas stare ubrania. Warto więc skupić się na odpowiedniej diecie, treningu i cierpliwym dążeniu do celu. Każdy z powyższych czynników tworzy jedną spójną całość, dlatego gdy wszystkie z tych elementów będą pod kontrolą, zaczniemy zauważać konkretne rezultaty.
 
 
 
 
 
 

Jak wspomagać odchudzanie i szybsze spalanie tkanki tłuszczowej ?

  • Nie pomijaj śniadania
  • Usuń z diety cukier i przetworzone produkty
  • Pij zimną wodę, organizm zużyje więcej energii do podgrzania jej do temperatury naszego ciała
  • Zadbaj o aktywność fizyczna - co najmniej 20 min. dziennie
  • Wprowadź do diety przyprawy o ostrym smaku ( pieprz, imbir, ostra papryka )